Skip links

Trendy w kuchni 2021

Kuchnia – to serce domu, prawda? Nic dziwnego, że projektując nasze wnętrze, na tym pomieszczeniu skupiamy się zdecydowanie bardziej, niż na pozostałych.

Pomysłów pojawia się coraz więcej, to nie jest już tylko osobne pomieszczenie, gdzie muszą być wiszące szafki, kilka szafek na dole, zlew i piekarnik.

Coraz więcej osób decyduje się na kuchnię łączoną z salonem, aby gotując, czy przygotowując posiłki, móc jednocześnie spędzać czas z rodziną, czy przyjaciółmi.

Biel w kuchni jest oczywista, bezpieczna i jeśli nie chcemy zbyt ‘szaleć’ zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Wiem jednak, że sporo z Was nie chce iść w tym kierunku i szuka czegoś innego!

Przyjrzyjmy się rozwiązaniom i trendom, które mogą całkowicie zmienić postrzegani kuchni, jako pomieszczenia tylko do gotowania.

Brak wiszących szafek

Choć przyznam szczerze, że dla mnie wszelkiego rodzaju szafki są zbawieniem, bo nie lubię niczego układać na półkach, to coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie.

Jest jedno ale! Jeśli rezygnujemy z górnych szafek, pamiętajmy, aby zrobić ich więcej na dole, pomyśleć o systemach przechowywania, czy zabudowach. Półki nie mają nam służyć za zbiorowisko różnych niepotrzebnych rzeczy. Na półkach niech panuje minimalizm, kilka dekoracyjnych elementów, książki kucharskie. Oryginalny element, na którym utkwi nasz wzrok, ciekawe filiżanki, które mogą przyciągać uwagę. Pamiętajmy, aby nie przesadzić.

Marmur

Ten element w kuchni powraca do łask i w zasadzie króluje już od jakiegoś casu. Pojawia się jednak, coraz więcej materiałów z których możemy korzystać, dodając ten element w kuchni. Ceny są bardziej przystępne, niż na samym początku.

Do wyboru mamy dwie opcje. Możemy decydować się albo na marmur z prawdziwego zdarzenia, gdzie ceny są wysokie, albo na tańsze zamienniki. Połączony ze złotymi elementami (które znowu zaczynają królować) np. kranami, staje się modny na nowo!

Wybierz kolory!

O tym mówiłam już kiedyś, ale kolory powracają na dobre i to w przeróżnych kombinacjach. Pudrowy róż, miętowy kolor, kolory ziemi (beż, rudy) głęboki granat, w połączeniu z białymi elementami, lub drewnem potrafią stworzyć niepowtarzalną kombinację.

Jeśli zależy nam na bardziej eleganckim połączeniu wybierzemy ciemniejsze kolory + jasne drewno lub marmur. Poniżej kilka przykładowych kombinacji.

GRANAT + MARMUR + ZŁOTO

PUDROWY RÓŻ + BIEL/LASTRYKO + ZŁOTO/CZERŃ

MIĘTA + DREWNO/MARMUR + ZŁOTO/CZERŃ

CZERŃ + DREWNO + ZŁOTO/CZERŃ

BEŻ + DREWNO + CZERŃ

Brak uchwytów

Czy jest tu ktoś, kto nie zahaczył nigdy w życiu o wystający uchwyt, gałkę od szafek? Jeśli nie, to jesteście szczęściarzami! (ja niejednokrotnie). Więc jak dla mnie to cudowne rozwiązanie. Brak wystających elementów, wszystko gładkie, zlicowane. Prosto, minimalistycznie. Nieskomplikowane mechanizmy otwierania, na dotyk, na klik. W połączeniu z materiałami, które nie zostawiają odcisków – to połączenie idealne.

Podblatowe zlewozmywaki

Jak zobaczyłam na jednym ze zdjęć to rozwiązanie – przepadłam! Nie należy do najtańszych, ale za to jak się prezentuje. Tak samo jak w przypadku braku uchwytów – wszystko mamy ze sobą zlicowane. Nie ma wystających elementów, nierówności między blatem, a zlewem, a to ułatwia sprzątanie. Wizualnie też wygląda o niebo lepiej!

Baterie kuchenne

Jak się okazuje, to bardzo ważny element dekoracyjny. W tym roku, zdecydowanie królować będą wysokie, eleganckie, czarne, złote lub chromowane baterie. Wybór jest coraz większy, ale pamiętajmy, że oprócz wyglądu liczy się też użyteczność. Dobrze gdyby miały regulację, były wyjmowane, co ułatwi nam mycie zlewu, owoców, warzyw pod strumieniem wody.

Wyspa wielopoziomowa

Jak wiecie, dla mnie wyspa jest bardzo ważna – to centrum, tutaj dzieje się najwięcej (zwłaszcza jak się pojawią się goście, czy rodzina). W tym roku, wyspa nie będzie zwykłym, prostym elementem, ale złożonym z wielu poziomów i materiałów . Drewno połączone z płytą, marmurem lub z lastryko. Dwa lub trzy poziomy – to przyciągnie uwagę wszystkich!

Oryginalna lampa

Lampa ma być elementem dekoracyjnym, musi mieć charakter i przekuwać wzrok! Naturalne drewno, szkło, metalowe konstrukcje – to coś na czym należy się skupić. Jeszcze kilka lat temu, zależało nam na tym, żeby powiesić cokolwiek, byleby było jasno. W tym momencie lampa to część kuchni, która spaja ją w całość, przykuwa wzrok.

Lampa półka, lampa na kwiaty, lub rośliny, które wykonujemy na indywidualne zamówienie, jest jednym z tych elementów, które spajają nam kuchnię. To nie tylko lampa, ale w zasadzie mebel. W  dużym stopniu również element dekoracyjny. Lampa półka zyskuje na oryginalności, dzięki temu, że sami tworzymy na niej kompozycję, z roślin, kwiatów. Nasze wnętrze staje się żywsze, a kuchnia zyskuje niepowtarzalny charakter. Znakomicie sprawdzają się na niej rośliny z kategorii Epipremnum. Więcej o naszej lampie półce dowiesz się tutaj – lampa półka na kwiaty.

Czyste i przejrzyste blaty

Blaty zastawione milionem elementów, może i dobrze wyglądają na zdjęciach, ale powiedzmy sobie prawdę – nie są praktyczne. Wybierzmy kilka konkretów, które naprawdę potrzebujemy, a resztę schowajmy do szafek. Czystość, przejrzystość, porządek – to nowy trend!

Kuchnia to nie to samo pomieszczenie co 10, czy 15 lat temu. W ostatnich latach odkrywamy je na nowo, obserwujemy coraz to nowsze rozwiązania, które możemy do niego wprowadzić. Uczymy się wciąż jakie materiały ze sobą łączyć. To nie tylko miejsce to gotowania, ale miejsce gdzie spędzamy coraz więcej czasu, miejsce które ma ogromny wpływ na resztę naszego wnętrza. Nie bójmy się działać i kombinować, ma być pięknie, ale i praktycznie. Patrząc na nowinki w świecie kuchni, te dwa elementy idzie ze sobą połączyć!

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Sprawdź
Przesuń