Skip links

Jakie oświetlenie wybrać do domu?

Wybór oświetlenia w domu to nie lada wyzwanie. Pamiętam, jak jeszcze kilka dobrych miesięcy po wprowadzeniu się w wielu pomieszczeniach brakowało lamp i żyliśmy przy żarówkach i wystającym kablu, znacie to?


Dzisiaj chciałam pokazać Wam kilka ciekawych inspiracji i wskazówek w tym temacie, kilka, bo temat jest bardzo szeroki. Skupię się na rozwiązaniach bardziej uniwersalnych i praktycznych, ponieważ wybór lamp jest ogromny i wszystko zależy od stylu, w jakim planujemy nasze wnętrze. Pokażę Wam również nasze pomysły na oświetlenie!

Zazwyczaj przy wyborze lamp skupiamy się na samym designie lampy, a warto też pomyśleć o dobrym oświetleniu. Czy dane światło spełnia swoją funkcję, czy nie daje w pomieszczeniu za mało lub za dużo światła. Od tego również docelowo zależy nasze samopoczucie. Bardzo ważne jest więc, aby zacząć od zaplanowania, gdzie mają znajdować się lampy i jaką funkcję mają pełnić.


Łazienka – prosty wybór

Wydaje mi się, że to pomieszczanie jest jednym z łatwiejszym pod tym względem. Jeśli chodzi o sufit, tu proponuję proste rozwiązania. Uważam ,że jeśli chodzi o oświetlenie sufitowe, tu jak najbardziej możemy postawić popularne ostatnio plafony, które sprawdzą się w każdej łazience! Oczywiście wybór jest duży, my wybraliśmy te materiałowe, które mają prostyestetyczny design, a światło nie jest za ostre.


Natomiast nie na tym kończy się wybór. Jeśli postawimy jedynie na oświetlenie sufitowe, w pomieszczeniu nie będzie zachowana żadna dynamika, tak więc dobrze umieścić oświetlenie dodatkowo przy lustrze. Tu musimy najpierw określić, czy lampki będą nam służyły na przykład przy codziennym malowaniu się, gdzie zdecydowanie potrzebujemy oświetlenia skierowanego na dany punkt – czyli na nas, czy ma ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, tak jak u nas w wypadku łazienki na dole.

Nie polecałabym ich jednak do codziennego użytku, gdzie dobre światło jest nam potrzebne, moim zdaniem za bardzo rażą w oczy.


Jeśli zależy nam na dobrym oświetleniu – poszukałabym czegoś na zasadzie kinkietów, które nakierowują i pełnią funkcję tzw. zadaniową. Nie razi nas w oczy, a daje sporo światła, które ułatwi nam codzienne czynności. Tutaj moją uwagę przykuło oświetlenie u Izy @iza_izzyprojekt. Moim zdaniem wygląda to rewelacyjnie, a dodatkowo, mamy pewność, że światło będzie pełniło swoją funkcję. Swoją drogą koniecznie zajrzyjcie, jak Iza cudownie zaprojektowała resztę swojego wnętrza. To moje niedawne odkrycie, jej zdjęcia przyciągają uwagę, na pewno nie bez powodu została architektem wnętrz!

Kuchnia – kilka punktów świetlnych

Tutaj również moim zdaniem potrzebujemy kilku punktów świetlnych, bo każdy z nich pełni inną funkcję.

Oświetlenie sufitowe, które rzuci światło na całe pomieszczenie, w tym wypadku np. bardzo dobrze sprawdza się oświetlenie szynowe, które wyglądem przypominają trochę reflektory, jest dość neutralne pod kątem designu . Plus jest taki, że możemy je ustawić pod dowolnym kątem i dopasować je tak, aby sprawdzało się podczas naszej pracy w kuchni. Tutaj świetnie wkomponowała je do swojego wnętrza Dominika @po.mojemu.m2, jednego z moich ulubionych wnętrzarskich kont na instagramie-spójrzcie tylko. Dodatkowo w każdym momencie możemy przypiąć punkt świetlny ,jeśli zajdzie taka potrzeba, bez dodatkowych przeróbek.

Warto dodać, że samo oświetlenie sufitowe w kuchni nie wystarczy – może się okazać, że podczas przygotowywania posiłków przy blacie ,będziemy je sobie zasłaniać. Tutaj  z doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że jeśli macie szafki wiszące – od razu pomyślcie o ledach, nie dość, że nadają fajny klimat, to bardzo przydają się podczas gotowania i przygotowywania posiłków. Może to banalne, ale wiem, że sporo osób nie myśli o tym podczas projektowania kuchni i bawi się potem w taśmy led, a można to przemyśleć wcześniej i poprosić stolarza o wyfrezowanie takiego miejsca i umieszczenie tam pasków led.


Jeśli planujecie wyspę , tutaj również warto umieścić osobne oświetlenie, które pomoże nam podczas pracy. My postawiliśmy na lampę, która jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną, bo możemy na niej umieścić kwiaty, ale jednocześnie jest prosta, kolory są stonowane to mamy jedynie czerń i drewnianą półkę. Oświetlenie do wyboru, my postawiliśmy na halogeny, ale opcją zamienną mogą być żarówki, lub oświetlenie led.

Podoba Ci się powyższa lampa? Więcej szczegółów [KLIK]

Sypialnia – tu liczy się klimat

Nie wiem jak Was, ale dla mnie tutaj musi być klimat. Jeśli chodzi o lampki nocne, tutaj możecie postawić na lampki stojące, lampki wiszące, lub ścienne, np. z włącznikiem wbudowanym już w ścianę, jak w naszym przypadku. O tym również warto pomyśleć wcześniej, aby dokładnie przygotować sobie połączenia i kable.


Będziecie w sypialni czytać? Również pomyślcie o zastosowaniu oświetlenia, które będzie nakierowane na dany obiekt. My postawiliśmy na najprostsze lampki z allegro – jeśli chodzi o osłonkę, wykonaliśmy ją z doniczki z Ikea. Możecie sami wykorzystać ten patent i zrobić osłonkę z innego materiału , a może zwykła doniczka,

Jeśli chodzi o klimat – tutaj bardzo spodobało mi się oświetlenie w sypialni u Martyny @homeby.martyna – niewątpliwe czarne abażury nadają niepowtarzalnego klimatu w sypialni, gdzie tak naprawdę powinniśmy się wyciszyć i przygotować na sen. Przyznaję, że wyczucie stylu, które ma Martyna, jest świetne! Koniecznie zajrzyjcie do niej po więcej inspiracji!

Poniżej dodatkowe kilka inspiracji, które przykuły moją uwagę.

Salon – trudniejszy wybór

Tutaj uważam, że wybór jest najtrudniejszy. Musimy pomyśleć o kilku punktach, gdzie znajdować się będzie oświetlenie. Spędzamy tu najwięcej czasu, więc światło musi być dopasowane do każdej sytuacji. Dobrze, aby każde pełniło jakąś inną funkcję. Po pierwsze oświetlanie ogólne – sufitowe, które rozświetli nam całe pomieszczenie.

Kolejne – zadaniowe, czyli takie, które sprawi, że podczas czytania nie będą bolały nas oczy i dobrze, oświetli nam dany obiekt – w tym wypadku np. książkę. Postawmy np. na lampę stojącą przy fotelu, czy kanapie ,pamiętajmy, aby strumień światła był skierowany wprost na przedmiot.

Pora na światło nastrojowe, które wieczorem przy oglądaniu filmów sprawi , że pomieszczenie nabierze klimatu. Pięknie rozjaśni nam kąt lampka stołowa , na szafce rtv przy telewizorze, na stoliku przy fotelu, czy komodzie. Spójrzcie, jak pięknie wygląda to u Kamili @rysowane_liście, przyznaje, że nikt, jak ona potrafi stworzyć przytulny klimat w domu!

Tak samo ważne – oświetlenie punktowe. Dobrze, jak podkreśli nam we wnętrzu jakiś punkt np. obraz, regał, ścianę ze zdjęciami. Taką technikę zastosowaliśmy u nas w salonie.

Jeśli chodzi natomiast o barwę światła– to moim zdaniem jest w większości wybór indywidualny, każdy czuje się inaczej przy danej barwie, żarówki możemy w każdej chwili zmienić i do woli testować, przy których najlepiej się czujemy. Jest też kilka zasad, którymi można się kierować, ale uważam, że to już osobny temat, którym dzisiaj nie będę Was zamęczać.

Bylibyście chętni, aby go poruszyć?

Dodaj komentarz

    1. Post comment

      Aleksandra Wesołowska says:

      Bardzo się cieszę i dziękuję! Pozdrawiam

  1. Ta lampa z kwiatami mega! Fajnie się czyta 🙂

  2. Oświetlenie w domu, jakie światło wybrać, jaka barwa będzie dla nas najlepsza? - naturalnie.czarno
    Permalink
  3. Ja też mam w salonie kilka punktów z oświetleniem, bo wydaje mi się, że ważne żeby mieć możliwość wyboru gdzie dokładnie chcemy, żeby padało światło i z jakim natężeniem

Sprawdź
Przesuń