Skip links

Jak zabudować mały basen w ogrodzie? Ile kosztuje zabudowa basenu stelażowego?

Chociaż nasz ogródek w bliźniaku nie jest duży, to postanowiliśmy nie rezygnować z małych przyjemności i stworzyć nasz własny, mały basen!

Pomysłów było wiele, od wyłożenia wyznaczonego miejsca kostką i jedynie ustawienia basenu, po zabudowę. Po wycenie położenia kostki i ceny za materiały, postanowiliśmy wykonać zabudowę basenu stelażowego wraz z tarasem. Może kosztowało to trochę więcej, ale efekt na pewno jest o niebo lepszy!

Jak zawsze – zaczęliśmy od projektu

Basen – jaki wybraliśmy?

Zdecydowaliśmy się na basen firmy Bestway, a zakupiliśmy go na allegro w dość dobrej cenie porównując je z innymi aukcjami – link

Basen stelażowy ma wymiary 3×2 metry, czyli nie jest jakiś bardzo duży, ale w sam raz na nasz ogród i aby się można było się nim schłodzić 🙂

Wyznaczenie miejsca na działce

Kolejnym krokiem, który wykonaliśmy, było dokładnie wyznaczenie miejsca pod basen a następnie pod taras. Aby wyznaczyć miejsce na stelaż do zabudowy, kierowaliśmy się projektem basenu, który był zamieszczony u producenta. Następnie rozrysowaliśmy projekt w programie.

Jeżeli chodzi o wymiary tarasu przy basenie – ma on wymiar około 3×3 metry bez skosu.

Przygotowanie miejsca pod basen stelażowy

Etap, który przez brak czasu zajął nam najwięcej czasu, to wybranie ziemi i wyrównanie danej powierzchni pod basen. Wyrównanie tego miejsca, wiązało się również z ułożeniem bloczków betonowych w miejscach, na których opierać się miały słupy konstrukcji.

Dół wykopaliśmy na mniej więcej 20 cm, czyli nieco mniej niż zamierzaliśmy, ale ziemia, która jest w naszym ogrodzie jest pełna kamieni, przez co była to bardzo ciężka praca. Wy możecie wykopać według uznania 🙂

Kolejny krok to wyłożenie przygotowanego miejsca tak, aby basen w żaden sposób nie uszkodził się podczas użytkowania. Dół wyłożyliśmy pianką izolacyjną polietylanową o grubości 10 mm, znajdzie ją tu – link, a następnie wyłożyliśmy matę pod basen, a dokładnie tę – link.

Przymiarki

Oczywiście, zanim rozpoczęliśmy prace nad stelażem, rozłożyliśmy basen, żeby sprawdzić i dopasować go ostatecznie do konstrukcji i miejsca, które zostało przygotowane.

Konstrukcja

Konstrukcja, czyli stelaż został zbudowany z dwóch 4 metrowych belek 10×10 cm oraz kantówek 4×6 cm – dokładnie 19 sztuk. Były one docinane na bieżąco, żeby dopasować je idealnie.

Miejsca na taras

Aby przygotować miejsce na taras przy basenie wybraliśmy trawę i wyrównaliśmy powierzchnię, wkopując bloczki betonowe na których później znalazły się legary, czyli stelaż pod taras. Oprócz tego, musieliśmy wykopać głębszy dół (który ostatecznie jest schodkiem) pod pompę filtracyjną.

Na całość, czyli na bloczki betonowe i konstrukcję pod taras położna została agrowłóknina, która ma zapobiegać wrastaniu trawy między deskami tarasowymi. Konstrukcja została wykonana również z kantówek 4×6 cm, a następnie pomalowana emulsją zabezpieczającą.

Jakie deski tarasowe wybraliśmy?

Deski jakie wybraliśmy do wykonania tarasu przy basenie oraz ramki basenu są sosnowe. Wybraliśmy je ze względu na niższą cenę, ponieważ w tym roku świerk skandynawski (który mamy na tarasie przy domu) był dużo droższy.

Deski o wymiarach – 14,5 cm szerokie x 2,8 cm grube x 3m długości – 30 sztuk , malowane olejem Remmers kolor kasztan, dwie warstwy.

Do obudowy basenu wybraliśmy podbitkę, inaczej boazerię również sosnową o wymiarach 12,5 cm szerokie x 1,8 cm grubości x 6 m długości (zostały przecięte i dopasowane na dwie ściany basenu) – 6 sztuk.

Całość również pomalowana tym samym olejem.

Do przykręcenia całości użyliśmy specjalnych wkrętów tarasowychlink

Należy pamiętać, aby przygotować też delikatny spad, aby woda miała jak spływać z tarasu.

Wszystkie deski oraz boazerię i kantówki cięliśmy ukośnicą.

Pompa filtracyjna – jaka?

Pompa dołączona w zestawie do basenu, była dość mała i żeby woda w basenie była na bieżąco czysta i filtrowana, to musiałaby być włączona non stop.

Postanowiliśmy zakupić pompę piaskową Bestway 58497 o wydajności 5670 litrów na godzinę – link

Ze względów praktycznych i znalezionych informacji w Internecie, stwierdziliśmy ze zastosujemy kulki filtracyjne zamiast piasku, ale czy to była dobra decyzja dopiero damy Wam znać po dłuższym użytkowaniu.

Pompa jest podłączona do zasilania, które doprowadziliśmy do ‘schodka’ i dalej pociągnięte przed ogród. Wcześniej zaplanowaliśmy wszystko tak, aby na ogrodzie można było dociągnąć prąd.

Dodatkowo do uzdatniania wody używamy tabletki TRIPLEX PRO.

Co z wodą w basenie na zimę?

Planujemy zostawić basen cały rok w takiej formie. Prawdopodobnie będziemy inwestować w pokrywę na basen, ale tu jeszcze musimy zrobić dokładnie rozeznanie.
Aktualnie nasz basen stelażowy przykrywamy folią solarną, dzięki której (według uzyskanych informacji) woda ma się nagrzewać i zapobiegać ulatywaniu ciepła w nocy. Folię zakupiliśmy tutaj – link

Ile kosztuje zabudowa basenu stelażowego?

Poniżej dokładny kosztorys i rozpiska, co, ile kosztowało. Dużo udało nam się zaoszczędzić na drewnie, które znaleźliśmy w dobrej cenie.

KOSZTY ZABUDOWY BASENU STELAŻOWEGO I TARASU


basen 1100 zł
deski 1200 zł
pompa 660 zł
olej Remmers 290 zł
wkręty do desek tarasowych 85zł x 2
mata 40 zł
pianka 74 zł
kantówki 600 zł
boazeria 300 zł
kulki filtracyjne 65 zł
agrowłokina 44 zł
bloczki betonowe 100 zł

Łącznie – około 4600 zł za zabudowę basenu + taras.

Czy to dużo lub mało? Nie mnie oceniać, natomiast na pewno lepiej było nam zainwestować w to rozwiązanie, niż postawić sam basen stelażowy i zapłacić 3500 zł za położenie kostki i materiały pod basen. Całość wygląda bardzo estetycznie i komponuje się idealnie z naszym tarasem przy domu. Jesteśmy bardzo zadowoleni na chwilę obecną.

Największe wyzwanie

Największym wyzwaniem zabudowy basenu stelażowego i tarasu było to, że nasza działka jest nierówna w narożniku i tworzy się kąt rozwarty. Na bieżąco było trzeba ‘gubić’ gdzieniegdzie wymiary, żeby był równy względem tarasu przy domu. Ostatecznie całość zajęło nam około miesiąca pracy (robiliśmy basen jedynie w wolnych chwilach i weekendy – nawet nie wszystkie).

Natomiast myślę, że ze spokojem można na to poświęcić całe trzy weekendy i też udałoby się wykonać całość.

Czy taki zabudowany basen stelażowy w ogrodzie ma sens? Ktoś zadał mi takie pytanie i z całą pewnością już teraz mogę powiedzieć, że tak! To na pewno będzie ogromna frajda dla dzieci, ale i dla nas, jeśli chodzi o upalne dni i weekendowy odpoczynek z przyjaciółmi.

Mam nadzieję, że udało nam się choć kogoś z Was zainspirować do zabudowy basenu stelażowego i trzymamy kciuki za Wasze projekty! Zapraszam do śledzenia dalszych aranżacji ogrodu i tarasu na moim Instagramie – naturalnie.czarno

Zapraszam również do wpisu o tym jak powstawał nasz taras z pergolą przy domu – link.

Dodaj komentarz

  1. Pięknie Wam wyszło! Cudownie spędzonych chwil w basenie ❤️

Sprawdź
Przesuń